Zanim powstały sklepy z bursztynem… Krótka historia bursztynowego szlaku

bursztyn

Szlak bursztynowy był drogą handlową, która łączyła kraje śródziemnomorskie z ziemiami leżącymi nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Przebiegała nim trasa wypraw po bursztyn. Szlak ten odgrywał ogromną rolę w kontaktach handlowych, ponieważ bursztyn był cennym przedmiotem wymiany. Szlak miał też duży wpływ na rozwój położonych przy nim miast. Od I wieku naszej ery był symbolem potęgi Cesarstwa Rzymskiego. Szlak bursztynowy przebiegał naturalnymi korytarzami rzek. Bursztyn był wykorzystywany w zdobnictwie, lecznictwie oraz magii.

Przez jakie ziemie przebiegał szlak bursztynowy?

Nie jest znany dokładny przebieg szlaku. Najprawdopodobniej rozpoczynał się w Akwilei położonej nad Adriatykiem. Było to rzymskie centrum rzemieślnicze. Szlak prowadził m.in. przez Wiedeń, Brno, Kłodzko, Wrocław, Pruszcz Gdański. Położenie szlaku jest odkrywane za pomocą starożytnych zapisów oraz badań archeologicznych. W miejscach przebiegu szklaku odnaleziono rzymskie monety, wyroby z brązu, ceramikę oraz oczywiście bursztyn. Pewną informacją jest to, że szlak prowadził przez dzisiejszy Wrocław. Świadczą o tym znaleziska bursztynu pochodzącego z I wieku p.n.e. Osady, które obsługiwały szlak, były rozmieszczone w odległościach wynoszących około 20 km od siebie. W tych punktach kupcy dokonywali wymiany towarów. Centralny punkt szlaku znajdował się w okolicach Kruszy Zamkowej. Przebycie trasy szlaku zajmowało około dwóch miesięcy.  

Historia szlaku bursztynowego

Historia szlaku bursztynowego sięga V wieku p.n.e. W tamtym czasie pośrednikami w sprzedaży bursztynu byli Celtowie. Dopiero w I wieku n.e. Rzymianie rozwinęli handel bursztynem na większą skalę. Stało się to po podboju terenów nad środkowym Dunajem przez Rzym. Rzymianie organizowali wyprawy z Panonii nad wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zachowały się zapiski Pliniusza Starszego opisujące wyprawę zleconą przez cesarza Nerona, który wysłał swojego poddanego po bursztyn. Największy rozwój handlu miał miejsce w II i III wieku n.e. Szlak miał bardzo duży wpływ na rozwój gospodarczy Europy. Od połowy IV wieku handel bursztynem na szlaku zaczyna zanikać. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest