Zanim powstały sklepy z bursztynem… Krótka historia bursztynowego szlaku

bursztyn

Szlak bursztynowy był drogą handlową, która łączyła kraje śródziemnomorskie z ziemiami leżącymi nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Przebiegała nim trasa wypraw po bursztyn. Szlak ten odgrywał ogromną rolę w kontaktach handlowych, ponieważ bursztyn był cennym przedmiotem wymiany. Szlak miał też duży wpływ na rozwój położonych przy nim miast. Od I wieku naszej ery był symbolem potęgi Cesarstwa Rzymskiego. Szlak bursztynowy przebiegał naturalnymi korytarzami rzek. Bursztyn był wykorzystywany w zdobnictwie, lecznictwie oraz magii.

Przez jakie ziemie przebiegał szlak bursztynowy?

Nie jest znany dokładny przebieg szlaku. Najprawdopodobniej rozpoczynał się w Akwilei położonej nad Adriatykiem. Było to rzymskie centrum rzemieślnicze. Szlak prowadził m.in. przez Wiedeń, Brno, Kłodzko, Wrocław, Pruszcz Gdański. Położenie szlaku jest odkrywane za pomocą starożytnych zapisów oraz badań archeologicznych. W miejscach przebiegu szklaku odnaleziono rzymskie monety, wyroby z brązu, ceramikę oraz oczywiście bursztyn. Pewną informacją jest to, że szlak prowadził przez dzisiejszy Wrocław. Świadczą o tym znaleziska bursztynu pochodzącego z I wieku p.n.e. Osady, które obsługiwały szlak, były rozmieszczone w odległościach wynoszących około 20 km od siebie. W tych punktach kupcy dokonywali wymiany towarów. Centralny punkt szlaku znajdował się w okolicach Kruszy Zamkowej. Przebycie trasy szlaku zajmowało około dwóch miesięcy.  

Historia szlaku bursztynowego

Historia szlaku bursztynowego sięga V wieku p.n.e. W tamtym czasie pośrednikami w sprzedaży bursztynu byli Celtowie. Dopiero w I wieku n.e. Rzymianie rozwinęli handel bursztynem na większą skalę. Stało się to po podboju terenów nad środkowym Dunajem przez Rzym. Rzymianie organizowali wyprawy z Panonii nad wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zachowały się zapiski Pliniusza Starszego opisujące wyprawę zleconą przez cesarza Nerona, który wysłał swojego poddanego po bursztyn. Największy rozwój handlu miał miejsce w II i III wieku n.e. Szlak miał bardzo duży wpływ na rozwój gospodarczy Europy. Od połowy IV wieku handel bursztynem na szlaku zaczyna zanikać. 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest